איך מממנים פרויקט תמ"א 38?

כמו כל פרויקט בניה, גם פרויקט תמ"א דורש מימון של הרבה מאוד כסף. מדובר בהוצאות של מיליוני שקלים ואין כמעט יזמים שמסוגלים לממן את הפרויקט בעצמם. כדי להקים פרויקט של תמ"א 38 יש צורך לגייס את ההון הנדרש. יש 3 דרכים למימון של פרויקט תמ"א 38.

מימון בנקאי

על אף שהמימון הבנקאי נראה האופציה הטבעית למימון פרויקט תמ"א 38 כמו בכל פרויקט בניה הדברים לא כל כך פשוטים. בדרך כלל פרויקט בניה מקבל ליווי פיננסי סגור. הבנק נותן את הסכום הנדרש ומלווה את הפרויקט כדי לוודא שהכל מתנהל נכון והכספים לא מצויים בסיכון. העניין הוא שהבנקים פחות אוהבים לממן פרויקטים של תמ"א 38. יש לכך כמה סיבות. גם מפני שהיקף המימון שלהם הוא יחסית קטן והבנקים מרגישים שלא שווה להם להשקיע בזה. בנוסף לזאת, קיים גם פוטנציאל הסיכון הגדול יחסית בפרויקט תמ"א. מהסיבות הללו בדרך כלל הבנקים יסרבו לתת מימון לפרויקטים של תמ"א 38.

לכן, ברוב המקרים הפתרון לפרויקט תמ"א הינו מימון חוץ בנקאי. גם בגלל שלא תמיד יש אפשרות אחרת וגם בגלל שבדרך כלל ההון העצמי שהיזם יצטרך להביא במקרה של מימון חוץ בנקאי קטן יותר מאשר במקרה של הבנק.

מימון חוץ בנקאי וקרנות מימון

כמו שאמרנו בדרך כלל פרויקטים של תמ"א 38 יממונו על ידי גופים חוץ בנקאיים. בשנים האחרונות קמים יותר יותר גופים המעוניינים להעניק מימון לפרויקט תמ"א 38. ביניהם קרנות מיוחדות למימון תמ"א בתמורה לקבלת אי אלו אחוזים מהרווחים בפרויקט.

בצורה כזאת יכול היזם לקבל מימון בקלות והקרנות רק מרוויחות.

חשוב להדגיש כי בתמ"א 38/2 הנערך במתכונת דומה לפרויקט פינוי בינוי יש צורך דווקא במימון וליווי בנקאי והקרנות לא יספיקו.

עד עכשיו דיברנו בעיקר על הרווחים של היזם. אך ברור שבעלי הדירות יעדיפו שאת הפרויקט שלהם ילווה בנק אחראי ולא קרן מימון כזו או אחרת. בצורה כזו בעלי הדירות בבניין יוכלו להיות רגועים יותר שהם נמצאים בידיים טובות.

מימון מצד בעלי הדירות

קיימת אופציה בה היזם הוא לא זה שמקים את פרויקט תמ"א 38 אלא בעלי הדירות בפרויקט, מעין קבוצת רכישה. חשוב להדגיש שהמקרים הללו נדירים מאוד כי בצורה כזאת הכל הופך למסובך יותר. אם בכל פרויקט תמ"א סוגיית המימון היא מורכבת, כאשר מדובר בבעלי הדירות שיוזמים את הפרויקט הכל יהיה מסובך יותר.

מחפשים מימון לפרויקט התמ"א שלכם?

רוצים להקים פרויקט תמ"א אך נתקלתם בסוגיית המימון. כל הפתרונות וכל הדרכים להשגת מימון, זול בטוח ואיכותי לפרויקט תמ"א.

חברת המפתח לליוי ומימון פרויקטים ליוותה עשרות יזמים ופרויקטים בדרך לגיוס המימון לפרויקט שלהם בהצלחה.

הצטרפו לעשרות לקוחות מרוצים שלנו!

מימון מלא ליזם
אישור עקרוני תוך 48 שעות!

פניה מהירה: